iskra75: (Default)
iskra75 ([personal profile] iskra75) wrote2011-05-09 12:17 am

Вітчизняна...

Я в дитинстві все не міг зрозуміти: чому лише дві війни у нашій історії названі Вітчизняними?

...аж подорослішавши, допетрав: лише вони були в історії Російської Імперії захисними - всі решта були загарбницькими (або, скажімо так, чужими: угорська революція, балканські війни...). та й то з натяжками: на Наполеона Росія напала першою, а на Гітлера, вельми схоже, СРСР просто не встиг напасти...

[identity profile] gloria-ma.livejournal.com 2011-05-08 10:19 pm (UTC)(link)
точно підмічено

[identity profile] vivagor.livejournal.com 2011-05-09 04:54 am (UTC)(link)
Так і є. До речі, Наполеон геть не збирався загарбати Росію, бо не пішов війною на столицю - Петербург, він лише хтів примусити її до миру, тобто заставити виконувати певні речі, її територія та незалежність йому нафіг не треба були: що тут брати і як тут жити тим французам?

[identity profile] blacklack.livejournal.com 2011-05-09 05:54 am (UTC)(link)
Вообще-то, войну в 1812 г. Наполеон объявил 22 июня* своим воззванием в Вылковышках (теперь Vilkaviškis в Литве), разорвав таким образом Тильзитский мир 1807 г.
Другое дело, что Российская империя находилась в состоянии войны с Францией (как и почти вся Европа), когда Наполеон захватил в ней власть в 1799 г. Но превосходная дипломатия первого консула довольно быстро склонила Павла I на сторону Франции, вплоть до того, что император указал начать поход на Индию, который Наполеон лишь планировал.
Убийство Павла (не без участия Великобритании) вернуло Россию в общеевропейскую коалицию — причины создания которой, как вы понимаете, были идеологическими.

Что касается чепухи, написанной комментарием выше, то причины нападения Наполеона на Российскую империю хорошо известны:
1) принудить её к полноценному, а не формальному соблюдению континентальной блокады (что сильно ударило бы по британской экономике и еще сильнее по российской);
2) лишить Россию потенциальной возможности угрожать владениям Франции в Европе;
3) перевести наконец в практическую плоскость идею похода в Индию (Персия не стала бы сопротивляться, основную трудность представили бы пустыни и горы по пути).
Ну и 4) отобрать у Российской империи бывшие земли Речи Посполитой. Что с ними собирался делать Наполеон, точно неизвестно.


* по новому стилю.

[identity profile] iskra75.livejournal.com 2011-05-09 11:21 am (UTC)(link)
так, формально це Наполеон напав на Росію, але фактично - Петербурґ таки увійшов до антифранцузької коаліції.
а Польща, певно, стала б протекторатом, я думаю

[identity profile] blacklack.livejournal.com 2011-05-09 11:45 am (UTC)(link)
Формально це Наполеон напав на Росію, але фактично — Петербурґ таки увійшов до антифранцузької коаліції.

Не понимаю вашу мысль. Естественно, в ходе открытой подготовки Франции к войне (или уже в начале войны, лень выискивать точные даты) Российская империя перестала быть формальной союзницей Франции, прекратила войну с Великобританией (1807–12 гг.) и вступила в союз с последней. Также Россию поддержала Швеция, страна, которая в 1808–09 гг. проиграла России войну за Финляндию.
Вот эти три государства и образовали фактически очередную антифранцузскую коалицию, если не считать Португалии (правительство которой тогда находилось в Рио-де-Жанейро), испанских повстанцев, Сардинии и Сицилии.
Если вы хотите сказать, что российское правительство стремилось к войне, то я так не думаю. Мало кто верил в начале 1812 г. в то, что натиск Наполеона можно будет выдержать.

[identity profile] iskra75.livejournal.com 2011-05-09 04:44 pm (UTC)(link)
я веду до того, що важко складати всю одповідальність за розірвання Тільзітського миру і війну 1812-1814 рр. на самого Наполеона: принаймні частково він був змушений до превентивного удару. але я не настільки розбираюся в нюансах тодішньої ситуації, аби виносити якісь вердикти, тож визнаю, що ця війня для Росії таки була Вітчизняною (читай - захисною)

[identity profile] blacklack.livejournal.com 2011-05-09 04:55 pm (UTC)(link)
Эти события происходили слишком давно, чтобы человек в здравом уме назначал кого-то "хорошим", а кого-то "плохим". В конечном счете, всё сводится к борьбе империй за власть над миром.

Важно понимать, что 1) бонапартизм представлял собой закономерное продолжение Французской революции и старые империи не могли не воевать с той идеологией, которая должна была их похоронить;
2) Великобритания не могла не противостоять всеми силами значительному усилению Франции, а Наполеон, как самый успешный вождь Франции, всю деятельность на высшем посту в конечном счете посвятил борьбе с сильнейшим противником своей страны.
Прямо на Англию напасть он был неспособен, потому бил британских союзников на континенте, разорял блокадой британскую экономику и готовил почву для похода в Индию.
Это закономерно привело его к нападению на Российскую империю в 1812 г.

Ни о каком превентивном ударе, по-моему, не может быть речи. Слишком большой страх внушал гениальный полководец, которому покорилась почти вся Европа.

[identity profile] iskra75.livejournal.com 2011-05-09 06:26 pm (UTC)(link)
можливо, Ви праві - тут просто повірю на слово через власну некомпетентність.
до речі, а яку таку нову ідеолоґію ніс бонапартизм? тільки те, що попиралися тисячолітні устої шляхетності? але ж Наполеон породив нову шляхту на місце старої, а принципи імперіалізму не захитав анітрохи - невже це було новиною для Європи? а як же всі попередні буржуазні революції? невже вони не привнесли нічого?
мені здається, що старі імперії боялися не стільки Бонапарта і його ідеолоґії - "рожденный революцией" - скільки нового вискочки, який ладен перекроїти карту світу - такі дії завжди викликали широкий резонанс

[identity profile] blacklack.livejournal.com 2011-05-09 07:15 pm (UTC)(link)
До речі, а яку таку нову ідеолоґію ніс бонапартизм?

Такой вопрос легко задать, ответить на него труднее. Лучше всего вам было бы изучить Кодекс Наполеона и сравнить его, например, с германской Каролиной, которая действовала чуть ли не до революции 1789 г.
Вкратце: бонапартизм скорее закреплял экономические и социальные завоевания революции, отбрасывая демократию, свободу собраний и свободу слова (но не свободу совести). Крепостное право в Европе не могло существовать непосредственно под властью Наполеона, хотя рабство в колониях он не запрещал.
Главное то, что это мы отделяем бонапартизм от революции. В тогдашней Европе люди монархических взглядов не размежевывали их четко.


Старі імперії боялися... нового вискочки, який ладен перекроїти карту світу

И это тоже, конечно. Чем ближе к 1812 году, тем меньше эти войны были идеологическими и больше велись за передел Европы и колоний.

[identity profile] iskra75.livejournal.com 2011-05-10 06:10 am (UTC)(link)
Главное то, что это мы отделяем бонапартизм от революции. В тогдашней Европе люди монархических взглядов не размежевывали их четко.

Певно, що так. дякую

[identity profile] der-sch-shall.livejournal.com 2011-05-09 09:06 am (UTC)(link)
першу світову за царя називали Другою Вітчизняною (ідеологія-с; єсно, термін нє пріжилсьо)
зі ну, ваапчето в російській історії було ще повне відро моментів, коли бої точилися їхніх - російських - землях
стефан баторій пріходіл на рюмку чаю
девлет гірей був москву спаліл!
та і та сама кримська війна (думаю, нічого страшного, що я крим російським назвав?)
подумалос - собсно, кримську можна було б теж росіянам вітчизняною назвати (було б бажання - відно, не виникло)

[identity profile] iskra75.livejournal.com 2011-05-09 11:25 am (UTC)(link)
але названі війни були початі Росією, і лише згодом вони перекидалися на її територію, в тому числі і Кримська.
старих, допетровських часів, я війни не враховував, бо там були інші реалії, а особливо з РП та Кримом - головними противниками протягом сотень років

[identity profile] der-sch-shall.livejournal.com 2011-05-09 11:48 am (UTC)(link)
нащьот першої світової ти, конешно, пошутіл %)
зі ти, паходу, сам ніуловіл прихованого змісту свого посту
чи я сам там побачив те, що ти й в свій постінг не вкладав
1) вітчизняна війна-1812 це лише один епізод в довгій череді т.зв. наполеонівських воєн
хітрий такой прійом, туда-сюда, воювали-воювали, брали участь в коаліціях, а коли злюка бонапартій совєршил акт нємотівірованой агресії (це сарказм в моєму виконанні, хоча бонапарт справді фрукт був ще той), окремий відрізок отих воєн росіяни назвали "вітчизняною войною"
ну, назвали то назвали - певний сенс в цьому є (тбм назва для "внутрішнього використання")
2) з великою вітчизняною-1941/45 складніше
так, СРСР наче розпочав свою участь в ww2 в вересні 1939 ж вродь (17 вересня, якщо я не помиляюся)
по пакту М-Р можна балакати, можна не балакати; про зимову кампанію проти фінляндії теж можна говорити, можна ні - але прийняв участь СРСР в початковому етапі другої світової?
формально :)
... потім 22 червня, кієв бомбілі етц
лан, німці перетнули кордони СРСР, і - увага! - розпочалася Велика Вітчизняна війна
тут doublethink позаборістєй напорядок - Велика Вітчизняна війна завершилася в Німеччині!
(звичайна вітчизняна, 1812 року, не до Паріжу ж тривала)
такшта тут в софістіку можна бавитися довго і з захопленням: знищення нахімовим турок під синопом це хай буде... ммммм... логічний факт займання росією належного місця на чорному морі! (а там стамбул, протоки... всьо ісконнорусскоє - як і крим)
іншими словами, паралель між Синопом-1853 та "визвольним походом"-1939 досить прозора
... а потім - агресія! там союзнєкі чогось висадилися в криму, там німці напали вероломно!!
і от як нога окупанта ступила на священую кримську землю, начінаєццо вітчизняна війна!!!
(там ще десант на камчатці був, невдалий; пр. щьоголев батареїл під одесою, ескадра союзна в балтіке паслась - ну точно прям тібє Русь в кольцє врагофф!)
===================
допетровських часів, я війни не враховував - согласін

[identity profile] iskra75.livejournal.com 2011-05-09 06:04 pm (UTC)(link)
саме так. я трохи нижче вже висловився з приводу неодноначності і "длявнутріннєвапользаванія" терміну "Велика Вітчизняна". тим не менше, тупо відкидати чи заперечувати його не можна, бо встоявся, прижився і, як не кажи, має певний ґрунт під собою.

[identity profile] iskra75.livejournal.com 2011-05-09 06:27 pm (UTC)(link)
а в чім саме я пожартував про Першу світову?

[identity profile] petro-o.livejournal.com 2011-05-09 10:04 am (UTC)(link)
дивина та й годі!!! Німеччина розпочала війну 1 вересня 1939 року, 17 вересня танки і літаки СРСР втрутилися на територію Польщі - Гітлер з одного боку, Сталін з іншого!!! Далі - у листопаді СРСР нападає на Фінляндію, з літаків і вертольотів розстрілюють дітей і жінок на вулицях, фіни навіть не зрозуміли, що відбувається...

читай історію!!!

[identity profile] iskra75.livejournal.com 2011-05-09 11:40 am (UTC)(link)
може, не варто так нахабно одписуватись? це геть не налаштовує на конструктив, їй богу.
для СРСР що фінська, що польська кампанії на момент 22 червня 1941 р. де-факто були в минулому, це Німеччина з вересня 39-го не зупинялася вести війну. ФАКТИЧНО, з 1939 по 1945 рік СРСР провів чотири війни, і лише ґлобально весь ряд воєнних дій в Європі, Азії, Африці та Австралії з аншлюсу і анексії Чехословаччини аж до підписання капітуляції Японією умовно називається Другою світовою війною, яка в принципі складалася з кількох локальних воєн.
таким чином, приймаючи термін "Друга Світова Війна", що почалася вереснем 39-го і закінчилася серпнем 45-го, слід визнавати також і термін "Велика Вітчизняна" для СРСР - з 22.06.41 по 9.05.45 (умисно вказую дату за московським часом, а не за ґрінвічем) як складову першого, хоча і погоджуюся, що цей термін вельми неоднозначний та ідеолоґізований.

від нахаби ги!

[identity profile] petro-o.livejournal.com 2011-05-09 12:48 pm (UTC)(link)
не наполягаю, хай буде китайська гречка...

тільки не треба читати газету "Правда" перед обідом совіцьку історію, це шкодить здоров'ю!

Re: від нахаби ги!

[identity profile] iskra75.livejournal.com 2011-05-09 06:07 pm (UTC)(link)
щодо останнього. читати варто, але вірити - ото вже ні!

Re: від нахаби ги!

[identity profile] petro-o.livejournal.com 2011-05-12 05:34 pm (UTC)(link)
даруй, щойно перечитував і ось натрапив, це лише часточка правди, яку ми,а може й наші внуки колись дізнаються
http://www.ut.net.ua/History/21984
як і в Другій Світовій, так і в інших війнах - Москва не вела визвольних війн/боїв, тільки загарбницькі, і тут пояснення не політика/ідеологія, а економіка...

до речі, це наша друга так би мовити сутичка, перша, я пам'ятаю, стосувалася Бертольта Брехта, який підтримав Гітлера у винищені "неповноцінних" народів...

тема війни/сталіна/гітлера цікава, мені певно поталанило більше, бо про це чув з перших вуст - очевидців, моїх бабусь і дідусів, а потім вже читав книжки, уточняв тощо...

а да' ще нюансик, також цікавий
http://www.istpravda.com.ua/articles/2011/05/9/38272/

і останнє, нас настільки забамбацали кремлівською ідеологією, що, якби... я засуджую смаження яєшні на вєчном агнє, але, коли заверстували Ганну Сінькову, ми всі мусили б вийти зі сковорідками і повсюди, де євєчні агні, смажити яєшні... тоді б не було ні історії з тризубівцями в сізо, і Луценко сидів би вдома, і червоне ганчір'я не вивішували б 9 травня, і...

ось таке...
ще раз перепрошую, і прошу вибачення, що втрутився зі своїм коментарем :-)

Re: від нахаби ги!

[identity profile] iskra75.livejournal.com 2011-05-13 07:03 am (UTC)(link)
нема за шо вибачатися - я тільки за полеміку.
я ж не захищаю кремлівську міфотворчість, я лиш кажу, що до свідомості народу, а особливо у плані традиції (а міф про Велику Вітчизняну став таки народною традицією) слід підходити дуже обережно. тому саме я не пропоную одкидати термін "Велика вітчизняна", який в принципі маж право на існування і маж певне об'єктивне підґрунтя з точки зору населення СРСР, натомість треба доносити до людей ВСЮ ПРАВДУ - і з часом все стане на свої місця

Re: від нахаби ги!

[identity profile] iskra75.livejournal.com 2011-05-13 07:04 am (UTC)(link)
до речі, суперечку щодо Брехта не пам'ятаю. мо', то був не я?

[identity profile] deratisator.livejournal.com 2011-05-09 10:14 am (UTC)(link)
Воистину так:

«За 224 года (1228-1452) Московия вела 160 внешних войн и 90 внутренних. За 103 года (1492-1595) Московия воевала 50 лет. Таким образом, в среднем один год воевали, а один год готовились к следующей войне»
(В.Ключевский, «Курс русской истории»).

За последние 200 лет (до начала XX в.) Московия воевала 128 лет. Это были все захватнические войны и ТОЛЬКО ЧЕТЫРЕ ОБОРОННЫЕ войны, которые продолжались четыре года (Г. Алексинский, «Современная Россия»).

[identity profile] iskra75.livejournal.com 2011-05-09 11:41 am (UTC)(link)
дякую за статистику

[identity profile] vates-faith.livejournal.com 2011-05-10 07:08 am (UTC)(link)
...при цьому, якщо спитати пересічного стрічконосія про вітчизняну війну, то відповідь буде стосуватися виключно 1941-1945.

я так думаю: без культу ВВВ гомо-совєтікуси не відтворюються. тому це так важливо для режиму.

[identity profile] iskra75.livejournal.com 2011-05-10 07:39 am (UTC)(link)
замість відповіді:

xxx: Я как раз считаю главной проблемой то, что ни хрена практически никто не знает и не хочет знать историю, а вместо нее довольствуется идеологической жвачкой типа ленточек и идиотского камлания типа спасибодедузапобеду™.

yyy: из ста, к примеру, студентов, которые прицепят эти ленточки, десять зайдут в помянутый вами гугл и почитают историю. и в этом я не вижу ничего плохого.

zzz: увы, не зайдут.
в том-то и беда, что фетиш заменяет знание, вытесняет его.
ленточку надел, "я помню, я горжусь" написал - годовая норма патриотизма выполнена, свободен.
точно так же как для многих Пасха аккумулируется в яйцах, куличах и возгласе "Христос Воскрес!".
идеология и пропаганда всегда и везде вытесняют суть, подменяя их культом.

xxx: Вот когда вторая мировая началась, и когда закончилась, вы без гугля, сразу ответите?


цитата звідси:
http://ibigdan.livejournal.com/8518762.html

офтопік

[identity profile] vates-faith.livejournal.com 2011-05-10 07:51 am (UTC)(link)
щодо "кулічів" дотепно:

http://tsn.ua/analitika/specoperaciya-k.html

Re: офтопік

[identity profile] iskra75.livejournal.com 2011-05-10 07:56 am (UTC)(link)
ех, дай бог, аби "куліч" був нашою найбільшою бідою...